Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki?

Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki?

Wybór właściwych kafelków do łazienki jest bardzo ważny. Wiele osób myśli, że pełnią one jedynie funkcję estetyczną. Tymczasem równie istotne jest zabezpieczenie ścian i podłogi przed zniszczeniem. W pomieszczeniu tym zbiera się duża ilość wilgoci, która niekorzystnie oddziałuje na tynk. Skuteczną ochronę stanowią włoskie płytki ceramiczne . Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji dotyczącej konkretnego modelu?

Dobór produktu powinien uwzględniać nie tylko ładny wzór czy fakturę, ale też dopasowanie jego designu do właściwości wnętrza. Inny typ sprawdzi się przy obszernej przestrzeni, a odmienny, gdy łazienka jest niewielka. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszymi poradami!

Mała łazienka - duże formaty płytek ceramicznych

Niezbyt duże wnętrze wcale nie musi być skazane na klaustrofobiczny nastrój. Dane pomieszczenie dzięki wdrożeniu kilku wskazówek można optycznie powiększyć. Jak? Przede wszystkim wybierz kafelki o dużym formacie. Niezwykle ważny jest też kolor. Stawiaj na chłodne barwy. Wymarzony efekt zapewnią modele jasne i jednolite, pozbawione wzorów. Podłoga i ściany powinny być wykończone w tych samych lub bardzo podobnych odcieniach. Nie obawiaj się monotonności. Przełamiesz ją, stosując cieplejsze dodatki jak np. lustro w złotej ramie czy srebrny uchwyt na papier toaletowy lub ręczniki.

O wiele lepiej sprawdzą się błyszczące, włoskie płytki ceramiczne niż ich matowe odpowiedniki. Chodzi o to, by odbijały one światło. Jeśli zastosujesz się do tych zasad podczas kupowania kafelków do swojej małej łazienki, osiągniesz wizualny efekt jej powiększenia i z pewnością będziesz się w niej lepiej czuł.

Płytki ceramiczne imitujące drewno

Wśród bardziej popularnych modeli należy wymienić płytki imitujące drewno lub żywicę. Osoby, które się na nie decydują, doceniają przede wszystkim ich naturalną prezencję, która wywołuje przyjemne skojarzenia i wygląda naprawdę estetycznie. W jakich wnętrzach dobrze się one odnajdą? Idealnie pasują one do łazienek klasycznych, a nawet vintage. Imitacja drewna i żywicy jest wręcz doskonałym wyborem do pomieszczeń rustykalnych, czyli nawiązujących do prostej, wiejskiej estetyki. Produkty takie w wysokim stopniu upodabniają się do swojego naturalnego odpowiednika. Ich wizualne rozróżnienie jest praktycznie niemożliwe. Jednocześnie mają one tę przewagę, że są odporne na działanie wilgoci. 

Płytki niczym skała

O wiele bardziej uniwersalne, bo odnajdujące się niemal w każdym typie wnętrza, są warianty przypominające różne rodzaje skał. Wybór wśród nich jest naprawdę szeroki. Można stawiać na płytki ceramiczne imitujące kwarcyt, trawertyn, kamień czy marmur. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te ostatnie. Świetnie sprawdzają się one w pomieszczeniach nowoczesnych, które mają prezentować się prestiżowo. Coraz częściej wybierane są czarne wersje kolorystyczne. Pięknie łączą się one ze złotymi dodatkami. Tego typu kafelki tworzą w łazience nietuzinkowy nastrój i nadają jej ekskluzywnego klimatu. Płytki dostępne są w wielu rodzajach, mają rozmaite barwy, fakturę i wzornictwo.

Modele imitujące rdzę i beton

Mniej popularne, ale znajdujące swoich zwolenników wśród miłośników surowej i minimalistycznej estetyki są ceramiczne płytki stanowiące imitację rdzy i betonu. Ich wybór polecany jest m.in. właścicielom wnętrz industrialnych. 

Materiał

Kiedy już podejmiesz decyzję dotyczącą designu, musisz się zastanowić nad materiałem. Płytki ceramiczne występują w kilku odmianach. Uniwersalne zastosowanie ma gres, który wykazuje imponującą wytrzymałość, a tym samym żywotność i nadaje się do ułożenia zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Jest on idealną propozycją dla osób nielubiących częstych remontów i ceniących trwałe rozwiązania. Z kolei cienka glazura przeznaczona jest jedynie do przymocowania na ścianach. Terakota najlepiej sprawdza się jako wykończenie podłogi, ale nie ma ograniczeń w jej używaniu. Ostatni model, który powinieneś rozważyć, jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe to cotto. 

Podsumowanie

Wybór odpowiednich kafelków do łazienki powinien uwzględniać ich walory estetyczne oraz praktyczne. Właściwe połączenie płytek ceramicznych może np. zwiększyć optycznie przestrzeń lub zapewnić jej przyjemny klimat sprzyjający odpoczynkowi podczas kąpieli. Płytki dostępne są w różnych kolorach, stylach i rozmiarach, dlatego nikt nie powinien mieć kłopotu z dopasowaniem idealnego produktu do swojego gustu i indywidualnych potrzeb.

Facebook Google+ Pinterest
Ostatnio zmienianyczwartek, 03 grudzień 2020 09:25
(0 głosów)

Skomentuj

 

 

Godziny pracy:
Pn-pt: od 8.30 do 16.30